Bezprostřední příprava před přijetím svátosti biřmování
Pro mnohé, kteří již tuto svátost přijali, se tento čas může stát příležitostí k obnově této svátosti.
Program:
Setkání se uskuteční denně od 22 . 9. do 27. 9. v kostele v 18:30 h. Je to příležitost ke společnému zamyšlení, modlitbě a přijetí Božího požehnání. Tato setkání nám mohou pomoci k nastavené srdce, aby bylo schopné přijmout Ducha svatého. Kdo se nemůžete těchto setkání účastnit, připojte se k nám ze svých domovů.
Společná modlitba:
Přijď, Duchu Svatý! Přijď i do mého srdce! Naplň mě po okraj svou radostí, pokojem a božskou silou. Přijď a přebývej ve mně. Vyžeň z příbytku mého srdce všechny zlé myšlenky, všechen neklid, všechen smutek a strach. Duchu Svatý, staň se mým nejlepším přítelem a rádcem. Veď mě, ať nikdy nesejdu z Božích cest. Ty sám mi vnukni myšlenky pokoje. Utěš mě ve smutku. Posiluj mě v pokušení. Zahřívej mě, když moje láska vychládá. Ať zářím a stávám se pro druhé znamením Boží lásky. Přijď, Duchu Svatý!
Vhodný je také desátek sv. růžence s tajemstvím – Který Ducha svatého seslal.
První den
Nejsme počítače, ale živé bytosti stvořené Bohem, s velkou perspektivou
Boží slovo pro dnešní den: Sk 2, 41 – 47; 1. Kor. 13, 4 – 8;
Připravovali jsme se po určitý čas na přijetí svátosti biřmování. Pro ty, kteří již tuto svátost přijali dříve, to byla a ještě je příležitost k naplnění slov apoštola Pavla adresované Timotejovi: „a proto tě vybízím: zase oživ plamen Božího daru, který ti byl dán vzkládáním mých rukou.“ (2Tim 1,6). Svátost biřmování nám nebyla udělena, něco jako „do sbírky“, abychom měli biřmování, ale k životu s Bohem a pro jeho království.
Tento čas, již bezprostřední přípravy, má být především časem modlitby a setkání s Bohem. Z tohoto setkání může vyrůst odpověď čisté lásky.
Na pomoc k této přípravě nám může pomoci současná technika, kterou mnozí denně používáme. Počítač je velký, obdivuhodný vynález, sestrojený člověkem. Je to velký pomocník, ale může být i zdrojem pro mnohé špatnosti. Záleží na tom, k čemu člověk tento vynález použije. Každý počítač funguje v určitém programu, nastavení.
Nejsme počítače, ale živé bytosti stvořené Bohem, stvořené k podobě Boha, s velkou perspektivou.
Člověk, který přichází na tento svět, je naprogramován na lásku. Byli jsme stvořeni k Božímu obrazu. A Bůh je láska. Program lásky je Boží program. Program lásky je programem života, ale je i úkolem.
Mnozí v Ježíšově době hleděli na Ježíše, Božího Syna. Na něm poznávali, co znamená žít lásku jako Bůh. O prvních křesťanech čteme, jak jim ležel na srdci život druhých lidí. Starali se nejen o majetková zabezpečení, ale povzbuzovali se i k životu s Bohem. Vzájemná láska byla pro ně i způsobem setkání s živým Bohem.
Máme-li naplňovat poslání lásky, je třeba hledět na Boží tvář, vidět, učit se – tak jako první křesťané. Mnozí z těch, o kterých čteme na prvních stránkách knihy Skutky apoštolské, se na Krista dívali fyzickýma očima, viděli, co znamená milovat. O něco později se na Krista, ale i lidi okolo dívali očima srdce – skrze lásku.
Dnes: Prosme a dar nadpřirozené lásky. Učiňme rozhodnutí, že chceme dívat často na Boží tvář, že chceme očišťovat naši lásku od lidských příměsí.
Druhý den
Operační systém – program lásky
Písmo: Joz 24, 1-2a. 15-17. 18b; Mt 16, 21 – 27
Počítače jsou obdivuhodné vynálezy. Bez operačního systému jsou ovšem jen hromádkou plastů a kovů. Do této hromádky plastů a kovů je třeba vložit – nahrát – operační systém, ať je to Windows, Linux, to jsou ty nejběžnější. Mnohé programy jsou pak navázány na tento systém, v tomto systému pracují a jsou nám, podle svého určení, nápomocné.
Včera jsme si obrazně řekli, že Bůh do každého člověka nahrál program lásky. Je to něco jako operační systém. My si musíme tento dar Božské lásky chránit a prohlubovat. Jak?
Chtějme udržovat lásku v „dobré kondici.“ Co to znamená? Žijme křestní slib, křestní závazky. Známe je:
Chcete žít ve svobodě dětí Božích a zříkáte se proto hříchu?
Chcete, aby vás nikdy hřích neovládl, a zříkáte se proto všeho, co k němu láká?
Zříkáte se tedy ducha zla a všeho, co působí a čím se pyšní?
Věříte v Boha, Otce všemohoucího, Stvořitele nebe i země?
Věříte v Ježíše Krista, Syna jeho jediného, Pána našeho, jenž se narodil z Marie Panny, byl ukřižován a pohřben, vstal z mrtvých a sedí po pravici Otcově?
Věříte v Ducha svatého, svatou církev obecnou, společenství svatých, odpuštění hříchů, vzkříšení mrtvých a život věčný?
Poprvé zazněly na našem křtu. Obnovíte je i před udělením svátosti biřmování. Je velmi dobré, aby se staly také inspirací při přípravě na přijetí svátosti smíření. Svátost smíření je vždycky obnovou daru lásky, který jsme od Boha přijali. Křestní slib je vždycky veřejným prohlášením toho, jakým stylem života chceme žít, na čí straně být a žít. Komu chceme patřit, komu sloužit.
Třetí den
Antivirový program
Písmo: Efezským 6,10–19
Počítače: Počítačový systém i jednotlivé programy, je třeba chránit. Součástí počítačů jsou proto antivirové programy. Některé jsou zdarma, za jiné se hodně platí. Antivirový program upozorní na všechno, co by mohlo poškodit operační systém nebo programy, které v tomto systému fungují. Tyto programy jsou takovým štítem proti útokům nepřítele. Někdy nás upozorní na nebezpečí, jindy samotné nebezpečí zlikvidují. Pouze lehkomyslný uživatel počítače se o antivirový systém nezajímá.
Náš život s Bohem a v Bohu, naši lásku k Bohu i lidem, naši víru v Boha a všechny hodnoty věčné je třeba chránit před útoky nepřítele, Božího protivníka. Je to starý lhář, proto často přichází s nabídkami, které bývají často velmi logické, na první pohled rozumné, zajímavé, ale vždy jsou s kapkou jedu. Často se tedy ptáme, jak poznáme jeho útoky i skrze zajímavé nabídky? Jak se těmto útokům chránit? Apoštol Pavel nám radí: „Vy však, bratří, nejste ve tmě, aby vás ten den mohl překvapit jako zloděj. Vy všichni jste synové světla a synové dne. Nepatříme noci ani temnotě. Nespěme tedy jako ostatní, nýbrž bděme a buďme střízliví.“ (Bdělí, pozorní) Žijte jako děti světla. (srv. 1 Sol 5, 4-6)
Naše největší starost má být starost o duši. Starost o čisté srdce. Čisté srdce, ve kterém žije Bůh, (ne bdí, či spí) je schopné rozeznat útok nepřítele. Jako reaguje naše tělo na přítomnost nějakého viru tím, že nastupuje horečka, spustí se rýma, bolest hlavy…, tak reaguje naše duše na i na možnou infekci zlého ducha.
Proti zlému duchu radí apoštol: „Bratří, svou sílu hledejte u Pána, v jeho veliké moci. Oblečte plnou Boží zbroj, abyste mohli odolat ďáblovým svodům.“ Ef 6,10-11.
Čtvrtý den
dorůstat do podoby Krista
Písmo: Ef 4,15-32
Aktualizace
Pravidelné aktualizace operačního systému a programů jsou pro uživatele počítačů samozřejmostí. Můžeme říct, že existují aktualizace funkční a bezpečnostní. Funkční zajišťují správný chod počítače, například při přechodu z nižší verze systému na vyšší, na bezpečnostní počítač chrání proti různým heckerům a virům. Aktualizace pomáhají zlepšit chod i výkon PC.
Aktualizace – růst?
Aktualizace počítačových systémů slouží k jejich správnému fungování. Když člověk přijde na svět a je pokřtěn, neznamená to, že je hotovým a dospělým člověkem. Než se stane dospělým, musí proběhnout ještě velmi mnoho času, mnoho změn ve velikosti oblečení, bot, způsobů myšlení i jednání. Mluvíme o dorůstání, při kterém mnohé odkládáme nebo aspoň vylepšujeme, obnovujeme. Víme, že není možné chodit v oblečení a v obuvi, které byly pro nás na míru, když nám bylo šest roků. Když je někdo dospělý a má dětské jednání, svědčí to o tom, že není něco v pořádku. Také křesťanský život, který jsme započali žít při křtu, má svůj čas dorůstání a dospívání. S dětskou vírou a dětskými projevy si nevystačíme. Křesťan má dorůstat do podoby Krista. Víme tedy, k čemu, k podobě koho máme dorůstat. Aktualizovat víru znamená podívat se na Boha, lidi, svět, jinýma očima, s novým poznáním, veden příkladem. V čem by měli křesťané růst? V poznání Boha, v lásce, víře v milosti, ve společenství.
Pátý den
Písmo: Jak 5, 15 – 16: Vyznávejte hříchy jeden druhému a modlete se jeden za druhého, abyste byli uzdraveni. Velkou moc má vroucí modlitba spravedlivého.
Reset: Počítač je zařízení důmyslné, ale má také své slabiny. Může se stát, že počítač funguje pomalu, nefunguje správně, kousne se a nechce pokračovat. To je způsobené tím, že se k základnímu programu začnou nabalovat různé zbytky souborů a systémů, až znemožní správnou funkci počítače. Prostě nefunguje, protože je poškozena cesta. Když tento problém nelze běžně odstranit, použije se reset, které způsobí odstranění toho všeho přidaného a návrat k původnímu programu. Reset velmi rychle ukončí chod systému a nastartuje jej znovu od začátku, obnoví. Resetování znamená znovuobnovení, znovunastavení.
Velikonoční svátky, ale i svátost smíření, každé večerní zastavení s Bohem, spojené s lítostí nad hříchy, jsou jedním velkým resetem, tedy možností pro každého člověka začít žít v původním nastavení, v původním programu. Tím je program s názvem Láska, nebo Boží obraz. Na počátku resetu je Ježíšova smrt na kříži a zmrtvýchvstání, které společně s naší upřímnou lítostí nad různými příbaly a vyznáním, navrací člověka k původní velikosti a kráse.
Chceme se již dnes připravit na velký „reset“, který proběhne zítra při svátosti smíření. Prosím, dobře se připravte! Dobře zpytujte svědomí s velkým pomocníkem, kterým je modlitba k Duchu svatému, Boží slovo, zpovědní zrcadlo. Bůh nás chce obnovit. Ale pozor, musíme mu to umožnit, dát mu šanci.
Dnes chceme prožít něco, také velmi důležitého. Můžete vystoupit a říct: Já chci, abyste se za mne pomodlili. Může vás zastupovat také list, který položíte k Nejsvětější svátosti a my ostatní se vztaženými rukami, každý v tichosti, budeme prosit. Vztažené ruce jsou symbolem, který se užívá při prosbě o Duch svatého.
Pomáhejme si navzájem modlitbou i nadále.
Šestý den
Písmo: Jan 15. kap.; Mk 1. kap.; Sk 2, 41 – 47,
Přeložit stránku: Jednou z velkých služeb, kterou můžeme při práci na počítači použít je překlad jednotlivých stránek, napsaných v cizí řeči. Tuto službu ocení zvláště ti, kteří cizí jazyk neznají. Překlad sice bývá kostrbatý, to je dané mrtvou technikou, ale při troše snahy to není problém.
Nabízím dva pohledy spojené s touto tématikou. Oba se týkají našeho života, života křesťanů v tomto světě.
Nedávno jsem se setkal s tlumočnicí, která mě zaujala obdivuhodným výkonem. Později jsem jí vyjádřil obdiv, který přijala, ale zároveň podotkla: Já mohu překládat v kuse po dobu asi čtrnácti dnů. Pak musím týden dělat něco jiného. Řekl, že to chápu, že je člověk z toho moc unavený. Ale ona řekla, že je to z jiného důvodu. Řekla: pro mě je to důležité proto, abych zůstala sama sebou. Při tlumočení totiž přijímám slova i myšlení druhých lidí, které předkládám dalším. Je zde velké nebezpečí, že mě to velmi ovlivní, že přijmu jejich pohled na věc, na život, jejich názor.
Žijeme v tomto světě s jeho názory a pohledy na život. Často se tyto pohledy rozchází s pohledem Ježíšovým. Protože ve světě žijeme, je zde nebezpečí, že přijmeme myšlení i jednání toho světa. Jak často zaznívá: všichni to tak dělají, taková je doba, dnes je jiná doba, nebo ani nic nezazní, ale křesťané jsou jiní, ale ne Kristovy. Snažíme se omluvit své jednání. Pán Ježíš nám říká: Nezapomeňte, žijete ve světě, ale nejste z tohoto světa! Nebojte se, já jsem přemohl svět. Jak je to důležité odcházet z tohoto světa do „ústraní“, abychom se neztratili. Potřebujeme velký čas na modlitbu, četbu Písma, společenství věřících. Příkladem odchodu z tohoto světa je P. Gui Gilbert, francouzský kněz, který po mnoho roků žije mezi problémovou mládeží, ale také po šesti dnech života mezi nimi, prožívá po dva až tři dny s Bohem. Aby se, díky působení mezi nimi, neztratil.
Služba tlumočníka spočívá také v tom, že něco zpřístupní, učiní srozumitelným pro mnohé. Křesťané jsou tlumočníci Boží a jeho života. Lidé mají, díky jim Boha poznávat a setkat se s ním. V plné míře tuto službu apoštolové začali vykonávat po seslání Duch svatého. Budeme i my?